Hledat

Spolupráce

Hledáme obchodní zástupce pro všechny regiony v ČR. Žádosti zasílejte na info@antibacteria.cz

SILVER CODE SYSTEM - Technologie iontů Ag+

Působení a účinky stříbra znali již staří Řekové a Římané. Stříbrné poháry, mísy, příbory zabraňovali růstu bakterií v potravinách, lodě převážely pitnou vodu ve stříbrných nádobách, stříbrné mince se vkládaly do obuvi proti zápachu, stříbrné předměty se házeli do studní, atd.

Stříbro ve vlhkém prostředí emituje ionty Ag+, které jsou příčinou těchto vlastností. V suchém prostředí je stříbro bez účinku. Ionty Ag+ jsou agresivní vůči gramnegativním i grampozitivním bakteriím. Napadají buňku patogenů a její fyziologické funkce, buněčnou blánu, metabolické děje, nukleové kyseliny (DNA, RNA). Ionty přerušují nejdůležitější životně významné funkce v mikroorganismu a bez těchto funkcí je buďto růst bakterie potlačen a nebo častěji je mikroorganizmus usmrcen.

Bylo prokázáno, že vysoká toxicita kladně nabitého iontu pro mikroorganizmy má minimální toxicitu vůči lidské tkáňové buňce. Vývoj rezistence na Ag nebyl dosud zaznamenán, poněvadž nedochází k mutacím všech životně důležitých funkcí mikroorganizmů pod vlivem Ag, které by svědčily pro vznik rezistence.

Protože stříbro působí na tolik funkcí buňky, má to za následek antibakteriální aktivitu proti širokému spektru lékařsky významných mikroorganizmům včetně bakterií, hub, kvasinek. Stříbro je také účinnější než tradiční antibiotika, protože je extrémně aktivní i v malých množstvích – oligodynamický efekt. Pro jisté bakterie stačí jen jedna miliardtina gramu stříbra, aby omezila její funkčnost.

Pro tyto vlastnosti je stříbro v poslední době využíváno především ve zdravotnictví v léčení ran, popálenin atd.

Těchto vlastností bylo využito i při výrobě ponožek, spodního prádla, oděvů atd. Umělá vlákna (POP, PES, PAD) jsou aditivována stříbrem, stříbro je rovnoměrně rozloženo ve hmotě vlákna, ne na jeho povrchu, proto jeho funkce je shodná s životností textilie. Prováděli jsme testy na délku antibakteriální aktivity vlákna. Porovnávali jsme novou textilii s textilií po užívání asi 1,5 roku (60 praní). Bylo zjištěno, že vyšší aktivitu má vlákno po 60 praních (mírné opotřebení, zvětšení pórů vlákna). Ve spojitosti s tímto testem byly prováděny zkoušky na antibakteriální funkci textilie bez antibakteriálního aditiva. Testy prokázali nulovou aktivitu této textilie vůči bakteriím. Vyvrátili jsme tímto jeden z mýtů, že samotné polypropylénové vlákno má antibakteriální účinek.

Ideálním prostředím pro užívání těchto výrobků jsou boty, kde teplo a vlhkost vytváří ideální podmínky pro růst bakterií. Z toho následně vznikají problémy se zápachem nohou, plísněmi, houbovým onemocněním. Bakterie také přežívají v pokožce nohou, vznikají prasklinky, rozpraskání pokožky, která vede k zánětlivým změnám. Použitím ponožek s vláknem se stříbrem dochází k výraznému zlepšení prostředí v obuvi. Dlouhodobými zkouškami byla prokázána eliminace zápachu,  došlo k výraznému zlepšení stavu pokožky. Rozpraskaná a poškozená kůže se dlouhodobým nošením ponožek s Ag stává zdravější a hladší. Pozitivní změny byly prokázány také při aktivním sportu.

Nejen že se změnilo klima v obuvi, ale také dochází ke rychlejšímu ozdravění pokožky nohou. Zeslabené pokožky například v nevhodné obuvi, bota tlačí, atd.

Podobné zkušenosti jsou i u spodního prádla a oděvů.Prádlo je funkční, tzn. odvádí pot od pokožky do další vrstvy, neobtěžuje zápachem, vytváří výborný komfort nošení.

Výrobky s těmito účinky jsou určeny pro lidi trpícími problémy nohou, pro sport, do prostředí s omezenou hygienou (vojsko, policie, záchranáři), do neodvětrané obuvi (OOPP, rybáři, hasiči pod chem. obleky).

Výrobky jsou také určeny pro diabetiky, prevenci diabetické nohy, atd.
Výrobky byly testovány ( Klinické hodnocení) v různých odvětvích sportu, vojsku (Irák, ČR), polská armáda na svých misích, hasiči ČR pod chem. obleky, atd. Hodnocení bylo kladné a výrobky splnily požadavky na ně kladené.

Nezávadnost výrobku byla prokázána:

dermatologické testy, výluhové zkoušky, zkoušky dráždivosti a toxicity, testy antibakteriálních účinků, kde byl prokázán bakteriostatický antibakteriální účinek, antifungální účinek vlákna po dobu 48 hod. Tento účinek je k lidskému tělu daleko ohleduplnější, než účinky látek na bázi biocidů. Těmito všemi zkouškami prošly naše výrobky proto, abychom prokázali nezávadnost, zaručenou funkčnost a bezpečnost pro lidský organismus. Je to pro Vás, uživatele těchto výrobků, lépe se orientovat při koupi.

Dnes existuje většina výrobků deklarující antibakteriální funkci, především s přípravky na bázi biocidů. Musíte se ptát, zda tyto výrobky mají atesty, certifikáty, které by svědčily o nezávadnosti, jak byla prokázána antibakteriální aktivita a jak dlouho bude aktivní.

Může se také stát, že deklarované funkce výrobky vůbec nemají (jak popisují testy MF Dnes), protože vy tyto funkce nerozpoznáte, nebo tuto funkci ztratí po vyprání. Většina výrobků je totiž v antibakteriálních roztocích jen máčena. Rozdíl mezi textiliemi s Ag a textiliemi s biocidy je i v tom, že dojde-li k poranění pokožky, dochází vlivem biocidních přípravků ke zvýšené dráždivosti rány a prodloužení hojení (preklinické zkoušky).

Účinek vnějších faktorů na bakteriální buňku:

 • příznivé – urychlují růst, zvyšují metabolismus
  (živiny, vitamíny, stopové prvky, teplo, vlhko)
 • nepříznivé – antibakteriální účinek
 • Antibakeriální účinek
  působení podmínek prostředí
  sterilizace, dezinfekce
 • bakteriostatický účinek
  zastavení buněčného růstu
  buňky se nedělí
  počet buněk se nezvyšuje
 • baktericidní účinek
  zastavení buněčného cyklu (růst,dělení)
  ztráta životaschopnosti buněk
  odumírání buněk, logaritmická křivka odumírání

Graf antibakteriálního účinku


Košík  

Žádné produkty

0,00 Kč Poštovné
0,00 Kč Celkem

K pokladně

Polypropylenový flees